Které planety vidím dnes na obloze
Díky rotace země jsou dnes na obloze v průběhu dne a noci všechny planety. Někdy jsou na za denního světla vedle slunce a tudíž je nelze pozorovat. Jindy jsou zase na noční obloze. To jakou planetu právě pozorujete, můžete zjistit buď podle barvy jejího světla, nebo třeba pomocí aplikace mapa hvězdné oblohy.
Určení planety podle její barvy

- Merkur – šedý nebo hnědý. Merkur je nejmenší z planet, která je viditelná pouhým okem a svítí jako večerní hvězda na západní obloze a zapadá asi hodinu po západu slunce. Na východní obloze je vidět, že Merkur stoupá asi hodinu před sluncem. Pokud hledáte Merkur na noční obloze, musíte mít jasný, ničím nerušený výhled na horizont. Možná zjistíte, že Merkur také vypadá jako jasná hvězda s nažloutlým odstínem.
- Venuše – bledě žlutá. Venuše, planeta nejvíce podobná velikosti Země. Na noční obloze vždy jasně zářící stálým světlem. Venuši můžete spatřit ráno od ledna do června, v tuto dobu jej nejasnější a lidově se jí říká Jitřenka. Poté až do podzimu díky blízkosti ke slunci zmizí a na večerní oblohu se vrátí až na podzim od října do prosince jako Večernice.
- Země – modrá
- Mars – Liší se mezi světle růžovou a jasně červenou. Barva Marsu je ovlivněna jeho jasem měnícím se v dvouletém cyklu. Velká červená planeta, Mars, je vidět od ledna do července a poté mizí až do podzimu, podobně jako to dělá Venuše. Mars začíná svítit o síle +0,5, ale postupně se stmívá díky tomu, jak se v průběhu dalších měsíců vzdaluje od Země a přibližuje ke slunci.
- Jupiter – oranžová s bílými pruhy
- Saturn – bledé zlato
- Uran a Neptun – bledě modré, tyto planety však nejsou viditelné pouhým okem.